bullseyeמטרת המרכז

המרחב הירושלמי בו פועל המרכז לגישור ובניית הסכמות של מוזאיקה, הינו רב תרבותי וריבוי הזהויות בו משפיע על אופיים של הקונפליקטים בין הפרטים, הקבוצות והקהילות באזור.

המרכז הוקם במטרה להיות הבית המקצועי ליישוב סכסוכים ובניית הסכמות בירושלים והכתובת לפתרון סכסוכים עבור תושבי העיר. המרכז מעניק שירות איכותי ומונגש תרבותית וכלכלית לכל התושבים, ושואף להטמיע תרבות של יישוב סכסוכים בדרכי שלום ושל שיח, דיאלוג והקשבה בקרב תושבי העיר ואנשי המקצוע בה.

זאת, באמצעות שיתוף פעולה עם ארגונים ואוכלוסיות, תוך מתן סיוע וכלים ליצירת דיאלוג והעלאת המודעות לגישור ולקיומן של אלטרנטיבות המאפשרות יישוב סכסוכים בדרכי שלום והסכמה.

partnersשותפים

מרכז הגישור פועל בשיתופי פעולה רבי שנים עם עיריית ירושלים על מחלקותיה השונות, תחנות משטרה ברחבי העיר, מנהלים קהילתיים, עמותות, ארגונים ועוד.

toolsחזון המרכז

חזונו של המרכז לגישור וישוב סכסוכים בירושלים, אשר הוקם על ידי מוזאיקה כמרכז עצמאי, הוא להוות חלופה קהילתית ליישוב סכסוכים. מקורותיו של חזון המרכז לגישור וישוב סכסוכים בירושלים נובעים ממורכבותה של אוכלוסיית העיר ירושלים, המאופיינת בהבדלי תרבות, דת, שפה וגיל, כמו גם פערים חברתיים וכלכליים, ומתוך רצון לעודד הידברות ושיח שיתופי כדרך ליישוב מחלוקות.

המרכז שואף לפעול יחד עם התושבים ממגוון השכונות בירושלים ולקדם תרבות של הידברות ויישוב סכסוכים באמצעות שיח והקשבה וכך, ליצור הבנות הדדיות ודיאלוג בדרכי שלום. המרכז רואה בפעולות אלה מתן אפשרות לשיפור התקשורת בין תושבי העיר, שמירה על מערכות היחסים ביניהם, קבלת השונה, העצמת הפרט וחיזוק היחידה הקהילתית. מתוך כך, שואף המרכז לשיפור איכות החיים של התושבים באמצעות חינוך לכבוד הדדי וסובלנות.

הייעוד שלנו

המרכז יהיה נגיש לקהילות השונות בירושלים ויפעל בעיקר בקרב קהילות שאינן חשופות לחלופה של פתרון סכסוכים בהסכמה. המרכז יפעל להנגיש את דרך הגישור בקרב הקהילות בירושלים, להנחיל שפה גישורית. כמו כן, יפעל המרכז ליזום, לפתח ולנהל תכניות ומודלים יצירתיים ליישוב סכסוכים ומניעתם, ובכלל זה גישור ודיאלוג המתאימים והמותאמים לצרכים של הקהילות השונות בירושלים. פעילות המרכז נתמכת על ידי צוות מתנדבים מקצועיים בעלי מחויבות ואמונה במשימה.

 

toolsפיתוח המרכז

המרכז הוקם בשנת 2003, יחד עם מגשרים מקצועיים ומחויבים להענקת מענה לצרכיהם הייחודיים של תושבי ירושלים. בתחילת הדרך, המרכז התמקד במתן שירותי גישור בסכסוכים בין שכנים ובקהילה. במהלך השנים, התרחבו תחומי ההתמקצעות של המרכז והם כוללים בנוסף לגישור בקהילה, גם גישור במשפחה (בין-דורי וגירושין), גישור בסכסוכי עבודה, גישור בתלונות ציבור ותיקי הסדר מותנה, גישור בתביעות קטנות, גישור במתחמי התחדשות עירונית ועוד.

בנוסף, המרכז מציע שירותי אימון ביישוב סכסוכים וכן, בניית הסכמות בסכסוכים קהילתיים מרובי משתתפים.

המרכז פועל רבות לבניית תשתית רחבה של מגשרים מקצועיים בירושלים על כל גווניה, באמצעות מערך הכשרה הכולל קורס גישור בסיסי, פרקטיקום בגישור, קורס גישור בין-דורי, קורס אימון ביישוב סכסוכים ועוד.

בנוסף המרכז פועל להטמעת שפת הגישור בקרב אנשי מקצוע, תושבים, ילדים ונוער, באמצעות הרצאות, סדנאות ואירועים שונים ברחבי העיר.

toolsיישום, הטמעה ושירותים

מרכז הגישור של מוזאיקה פועל באמצעות צוות של כ- 50 מגשרים מתנדבים, מוסמכים ומנוסים, בוגרי קורס גישור בסיסי ופרקטיקום המוכר על ידי הנהלת בתי המשפט.

המגשרים של מוזאיקה הם בעלי התמחויות מגוונות וניסיון בעולמות תוכן שונים של גישור, וכן דוברי שפות שונות.

המרכז מקיים כ-150 גישורים בתחומים שונים ובנוסף לכך, עורך אירועים, הכשרות, סדנאות וקורסים רבים לכ-1,000 משתתפים מידי שנה, ביניהם תושבי ירושלים ואנשי המקצוע בה.

צור קשר

gishur@mosaica.org.il

052-6553324

document דוגמא להמחשת פעילות המרכז

מר כהן, אזרח ותיק, אלמן המוגבל בתנועה, נהנה לשמוע מוזיקה קלאסית. הוא סיפר לכלתו שאינו יכול עוד להתגורר בביתו, כיוון ששכניו מתנכלים לו ומונעים ממנו את הנאת חייו זו. השכנים מצדם טענו שהאיש מתלונן כל העת ודחו את טענותיו הקשות.

מפגש גישור התקיים בנוכחות השכנים, מר כהן וכלתו. לאחר שעתיים, הציעו המגשרים לצדדים לתת הזדמנות ולפתוח דף חדש. נבחנו צעדי פעולה המוסכמים על כל צד לטובת חיים יחד בשלום ונבנו הסכמות חדשות.

השכנים חתמו על הסכם לדרך חדשה ומיטיבה. מר כהן סיכם את החוויה: "תודה שהחזרתם לי את החיים שלי, התענוגות שנותרו לי".

teamצוות המרכז

בעלת תואר ראשון בהיסטוריה וחינוך מ-Queens College, תואר שני בחינוך מ-Lander College of Arts & Sciences וכן תואר שני בניהול וביישוב סכסוכים מאוניברסיטת בר אילן.
מגשרת במוזאיקה מ-2003 ומנהלת את מרכז הגישור ובניית ההסכמות בקהילה בירושלים מ-2011.
אני מתמחה בגישור ובניית הסכמות בקהילה, באימון ביישוב סכסוכים, בגישור משפחה וגירושין ובגישור בין-דורי. כמו כן, אני מגשרת "מהו"ת"- אימון ביישוב סכסוכים.
פיתחתי את מודל האימון ביישוב סכסוכים בישראל, אותו אני מלמדת ברחבי הארץ.
בנוסף, אני מנחה מוסמכת ומוכרת על-ידי הנהלת בתי המשפט לפרקטיקום בגישור.
נשואה למשה, אם ל-8 ילדים וסבתא ל-20 נכדים.

צוות של כ-50 מגשרים מתנדבים, מוסמכים ומנוסים.